Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kopanice v kroji 2019Vytlačiť
 

Druhý júlový víkend sa v obci Košariská zišlo mnoho milovníkov našich krojov vďaka prvému ročníku podujatia Kopanice v kroji. Na svoje si prišli všetky generácie od detí až po seniorov, organizátori totiž pripravili bohatý a rozmanitý program. Jedným z jeho bodov bolo aj odhalenie repliky vyšívanej košele M.R. Štefánika.

Po slávnostnom otvorení prvého ročníka starostom obce Košariská, Štefanom Antolom, nasledovalo odhalenie repliky košele M.R. Štefánika. Pri jej výrobe spolupracovali pani Alžbeta Krásna a pani Emília Osuská z Priepasného, ktorá túto náročnú výšivku dokončila za rekordných sedem týždňov. Potom si už návštevníci v sále Národného domu Štefánikovho mohli vychutnať pohľad na výstavu krojových súčastí pani Krásnej a sériu prednášok.

Napriek nepriaznivej predpovedi počasia zavítalo na Košariská hodné množstvo návštevníkov, kvôli čomu sa hlavná prednáška dňa o variantoch myjavského a brezovského kroja musela dokonca opakovať. Publikum si teda dvakrát vypočulo cenné informácie o našich krojoch aj s vtipnými príhodami o živote miestnych ľudí. Prednáškami sprevádzali lektorky Anna Michalcová, Jela Juríčková a Ivana Marková.

V sprievodnom programe malých aj veľkých návštevníkov čakali aktivity v tzv. Folklórnej cestičke. Jej súčasťou boli tvorivé dielne, z ktorých si bolo možné na pamiatku odniesť vlastné výtvory, ako napríklad krásnu výšivku, ihelničku, krojovanú bábiku z papiera, náramok alebo pohľadnicu s tradičným ornamentom. Ďalej sa návštevníci mohli dozvedieť mnoho z histórie a tradícií Konapíc, ale aj iných regiónov Slovenska, prostredníctvom priraďovania charakteristických obrázkov na slepú mapu, spoznávania nárečových slovíčok, zoznamovania sa s tradíciami kalendárneho roka a pod. Nepochybne veľkou atrakciou pre deti bolo gazdovstvo s domácimi zvieratami a s tým spojené kŕmenie ovečiek. Hneď vedľa sa neposedné šídlá mohli vyšantiť na prekážkovej dráhe. Za zdolanie Folklórnej cestičky návštevníci dostali na pamiatku ručne robený prívesok a sladkosť. Sladká odmena sa ušla aj každému, kto odpovedal na otázku vo vedomostnom kvíze o histórii regiónu.

Svoje umenie predviedla aj majsterka čipkárka pani Marie Michalicová. Ďalšími sprievodnými aktivitami, ktoré sa napokon podarilo realizovať, keď sa počasie umúdrilo, bolo viazanie ručníkov  v réžii Hany Prenerovej a fotokútik s malou požičovňou krojov,  o ktorý sa postarala Veronika Páleníková. O fantastické občerstvenie v podobe domácich sladkých aj slaných koláčov, domáceho kváskového chlebíka s masťou a cibuľou sa počas podujatia postaral zasa Babský spolek Košariská.

Vyšívanou košeľou prepojenie s našim rodákom, M.R. Štefánikom, neskončilo. Počas dňa si návštevníci múzea mohli pozrieť nové scénické preliadky o živote od scenáristu Martina Krča.

Po ukončení oficiálneho programu prebiehala voľná zábava pri živej hudbe a rozvoniavajúcom guláši.

Dovidennia o rok s ešte "krojovejším" programom!

 

                                                                                                  Text: Kristína Talábová 

 

       Vitajte u nás na Kopaniciach.jpg     Slávnostné otvorenie.jpg    

       Hlavný organizačný tím, štyri kamarátky, s ktorými to všetko začalo.jpg    Výstava krojov.jpg

       Čipky a bábiky.jpg    Ozdoby krojov.jpg

       Vyšívané košele 2.jpg     Domáce koláče z dielne Babského spolku Košariská.jpg

       Pani Emília Osuská a pani Alžbeta Krásna slávnostne odhaľujú repliku košele M.R. Štefánika..jpg     Tvorivé dielne pre malých aj veľkých na Folklórnej cestičke.jpg

       Zábavka pre deti.jpg       U gazdu.jpg

       Záverečné poďakovanie.jpg        Záverečné poďakovanie a ukončenie prvého ročníka Kopaníc v kroji..jpg

 

 

 

  

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka