Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Oslavy 138. výročia narodenia Gen. M.R. Štefánika - 21.7.2018

Gen. Milan Rastislav Štefánika a Československá republika

Dňa 21. júla 1880 na košarišskej evanjelickej fare uzrel svetlo sveta vzrastom malý ale duchom veľký človek, ktorý dokázal skutočne nemožné. Dať slovenskému národu nádej v samostatnosť, v lepší život a svojou prácou ju pretaviť do skutočnosti. Vytrvalo a cieľavedome kráčal za týmto cieľom,  nezlomila ho bieda a častokrát aj hlad, nezlomili ho neprajníci a intrigáni, ani tí, ktorí nahlodávali jeho sen. Dokázal urobiť doslova zázrak, a to preto, lebo vo viere žil, konal spravodlivo, čestne, nemysliac na svoj prospech. Dával si vysoké a z pohľadu tej doby neuskutočniteľné ciele. Aj keď určite aj on mal pochybnosti, nikdy nepripustil, že uskutočnenie nie je možné. Taký bol MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK, rodák z Košarísk, ktorého 138. výročie narodenia sme si pripomenuli v sobotu 21. júla 2018 v jeho rodnej obci.

Tento slávnostný deň začal v doobedňajších hodinách v evanjelickej fare prezentáciou knihy LÁSKY MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA autorky Blanky Kovarčíkovej.  V oficiálnej časti programu pred Štefánikovým rodným domom za zvukov vojenskej hudby vzdali poctu generálovi zástupcovia štátnych inštitúcií, veľvyslanectiev, samospráv i občania z celého Slovenska. V slávnostnom príhovore sa prítomným prihovoril minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš, ktorý vyzdvihol prínos Štefánika pre slovenský národ a nazval ho najväčším Slovákom v národných dejinách. Následne sa účastníkom prihovorila starostka obce Košariská Anna Abramovičová, ktorá poinformovala prítomných o rokovaniach s vládnymi predstaviteľmi a vytvorení prípravného výboru na štátnej úrovni ohľadom blížiacich sa výročí osobnosti M.R.Štefánika v rokoch 2019 a 2020.

Vzhľadom k tomu, že tento uplynie 100 rokov od vzniku Československej republiky, sobotné oslavy na Košariskách sa niesli aj v tomto duchu. Blok prednášok v kostole uviedla prezentácia knihy SPLNENÝ SEN – MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK A VZNIK ČESKOSLOVENSKA autora PhDr. Ferdinanda Vrábeľa. Odkaz nášho rodáka ako spolutvorcu spoločného štátu Čechov a Slovákov priblížili prednášajúci PhDr. Mgr. Pavol Kanis, CSc., Mgr. Magdalena Elznicová Mikesková, DiS. a Mgr. František Trávniček.

Storočnici boli venované aj prehliadky Múzea M.R.Štefánika, ktoré zaujímavým spôsobom formou hraných scénok sprevádzali návštevníkov spomienkami na osobnosť košarišského rodáka. Atmosféru čias minulých dotvárali historické vozidlá rôznych značiek.

Bohatý celodenný program vyvrcholil na ihrisku PRECHÁDZKOU STOROČÍM, t.j. tanečnou zábavou z obdobia 20-tich a 30-tich rokov minulého storočia. Do tanca hrala živá kapela MELODY GENTLEMAN z Moravy. Nevšedný večer spestrili členky Babského spolku, mládežníci z Košarísk a aj cezpoľní účastníci módnou prehliadkou z tohto obdobia. Atmosféra večera bola neopakovateľná a dobrú pohodu neprerušil ani dážď. Tanečný parket bol plný až do ranných hodín a tancujúcim vôbec nevadil mokrý odev.
Projekt pod názvom GEN. MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK A ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA finančne podporil Trenčiansky samosprávny kraj.


 
ÚvodÚvodná stránka