Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Cirkevný zbor ECAV

Evanjelický a. v. cirkevný zbor Košariská – Priepasné bol založený povolením Nitrianskej stoličnej vrchnosti a dištriktuálnym konventom 11. januára 1871. Týmto dňom bola uznaná jeho samostatnosť, teritoriálny obvod a právna subjektivita.

Zbor sa odčlenil od susednej matkocirkvi Brezovej. S ňou mal už dlhodobejšie vážne spory, ktoré vyvrcholili odmietnutím prispievania financií na stavbu nového veľkého chrámu. Rozhodli sa sami si postaviť svoj vlastný kostol a faru na Košariskách.

Dňa 22. októbra 1871 bol položený základný kameň kostola. Úplne dokončený spolu s novou farou a osadením troch zvonov bol slávnostne daný do užívania 17. novembra 1878.

Dnes má cirkevný zbor 520 členov. Patrí do Myjavského seniorátu. Zaberá oblasť dvoch obcí Košariská /325 členov/, časť Priepasného /195 členov/ spolu s okolitými kopanicami.

Činnosť cirkevného zboru je zameraná hlavne na zvesť Božieho slova, prisluhovanie sviatostí. Rozvíja sa i vnútromisijná práca. Pravidelne sa stretáva Spoločenstvo evanjelickej mládeže. Malým deťom sa venuje na Detskej besiedke. Organizujú sa letné tábory pre deti i mládež. Aktívnu činnosť vedie Cirkevný spevokol Košariská - Priepasné.

Cirkevný zbor nezabúda ani na svojho najväčšieho rodáka M.R.Štefánika, pamiatke ktorému sa venuje každoročná spomienka narodenia i pietna spomienka smrti v chráme na službách Božích. Cirkevný život pulzuje spoločne s dianím v obci.

                                           Evanjelický kostol

www.ecav.sk/?p=adresar/ADRsenior/ADR-MY

https://www.facebook.com/ZvonkohraKosariska/

 

Adresa: Ev. a. v. farský úrad Košariská-Priepasné, 906 15  Košariská 95

Zborová farárka: Mgr. Zuzana Durcová

Tel. číslo: 034/6242 824, 0918 828 199

Email: kosariska@ecav.sk

 

 

 

 

 

 

 


 
ÚvodÚvodná stránka