Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Hlavná stránka Pamiatky Mohyla na Bradle

Mohyla na Bradle

Štefánikova mohyla na Bradle je miesto, ktoré nadchne obdivovateľov monumentov, ale aj milovníkov prírody. Týči sa na kopci vo výške 543 metrov nad morom a je z nej nádherný výhľad na okolitý kraj, na dolinu s dedinou Košariská a mestom Brezová pod Bradlom, na kopce Myjavskej pahorkatiny, Bielych a Malých Karpát, vidno z nej siluety Čachtického hradu, aj hradu Branč. Stojí na rozhraní Záhoria a Považia. Pamätník je 65,5 m široký a 95,5 m dlhý a postavený je z prírodného kameňa travertín.

Mohyla spája miesto hrobu a pomník v jedno. Je to ojedinelá pamiatka európskej veľkosti, predstavuje symbol lásky, úcty a vďačnosti národa Slovákov a Čechov k tejto veľkej osobnosti Európy.

Jej tvorcom bol známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, o ktorom sa vedelo, že bol Štefánikovým priateľom z detstva. Údajné on sa prihovoril za to, aby generála po tragickej smrti po páde lietadla v máji 1919 pochovali nad jeho rodnou dedinou na Bradle. Základný kameň mohyly nad hrobom bol položený 4. mája 1924 pri príležitosti 5. výročia Štefánikovho úmrtia. So stavbou sa začalo 11. júla 1927 a dokončená bola za 280 pracovných dní. V roku 1996 ju nanovo zrekonštruovali.

Dňa 21. júna 2009 sa pri príležitosti 129. výročia narodenia M.R. Štefánika oficiálne stala súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva a dostala sa do spoločnosti viac ako šiestich desiatok pamiatok z 18 krajín Európy.

Mohyla je ideálnym tipom na vlastivedné školské výlety, ale miesto a jeho okolie je zaujímavé aj z iného dôvodu ako je poznávanie národných dejín a ich hrdinov. Obľubujú ho milovníci lyžovania, kúsok pod mohylou sa nachádza lyžiarska zjazdovka s vlekom a chata. Výstup na Bradlo je aj častým cieľom peších turistov, ktorí putujú po červenej značke Štefánikovej magistrály Malými Karpatami z Bratislavy až po Bradlo a odtiaľ pokračujú Magistrálou hrdinov SNP.