Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Hlavná stránka

Letorosty spod Bradla

Letorosty spod Bradla

(29. - 30 júl 2016)

Nasledujúci víkend (29. – 30. 7) budú obec Košariská rozoznievať tradičné Letorosty spod Bradla, ktoré v roku 2016 prinesú priehršť ciest a foriem hľadania a šírenia hodnôt tradičnej a ľudovej kultúry Slovenska, o ktoré usiloval Viliam Ján Gruska (80) a usilujú inšpirovaní pokračovatelia.   

Hlavnými organizátormi sú Obec Košariská Základná škola M. R. Štefánika Košariská, Penzión Holotéch Víška Združenie Rosenka Košariská. 


Letorosty 2016 prinesú bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpi 14 súborov, speváckych skupín a 26 sólistov zo Slovenska a Moravy. Pre návštevníkov je pripravený bohatý dvojdňový program, ktorý ponúka koncerty, spoločné spevy, audiovizuálne pásma, besedy, výstavy  a iné zaujímavé aktivity.

 V piatok program začína o 18.00 hod. otvorením výstav (SVEDECTVO ARCHÍVU V. J. Grusku k 50. jubileu Lúčnice, DIELO A JEHO INŠPIRÁCIE v tvorbe V. J. Grusku, ZO ZBIERKY ZVONCOV A SPIEŽOVCOV M. Gigaca, MAĽBY NA SKLE D. Benického). Program bude pokračovať  spievaním (POZDRAVY KRAJINE, POSOLSTVO PIESNÍ SLOVENSKU A SVETU) a jeho záverečná časť bude patriť audiovizuálnym programom (TRADÍCIE Z DVOCH STRÁN KARPÁT, DIVADLO, TO NENY LEN TAK - svedectvá o Bičianke z doliny, PÚTNIK SLOVENSKÝM ČASOM)

Sobotňajší program začína o 13.00 hod. stretnutím s Idou Rapaičovou - KŇAŽNÁ SLOVENČINY, pokračuje vernisážou výstav DEDINSKÉ UČITEĽKY a organovým koncertom Marty Gáborovej VIANOČNÁ OMŠA NA ŠTEFANA. Ďalej v programe nasleduje otvorenie výstav (SVEDECTVO ARCHÍVU V. J. Grusku k 50. jubileu Lúčnice, DIELO A JEHO INŠPIRÁCIE v tvorbe V. J. Grusku, ZO ZBIERKY ZVONCOV A SPIEŽOVCOV M. Gigaca,  MAĽBY NA SKLE D. Benického) a spevy na lúkach - PIESEŇ A VÔŇA KRAJINY. Večerný program  bude patriť hudobným  pozdravom  a audiovizuálnym  pásmam (NÁVRATY k rozmanitosti CIEST A CIEĽOV, PREBÚDZANIE NA ORAVE, PREBÚDZANIE NA TURCI A HORNEJ NITRE, CESTA K RÓMOM, ZMYSEL SPOMIENKOVÉHO ROZPRÁVANIA, PREHLIADKY TICHEJ KRÁSY, STARÉ NÔTY a LETNÉ TÁBORY, SPOMIENKY NA S. DUDÍKA), audiovizuálnej miniatúre INSTRUMENTUM EXCELLENS, audiovizuálnej scénickej kompozícii POÉMA O OVCIACH A ZVONCOCH.

Pred polnocou program vyvrcholí spoločným spievaním s obecenstvom POSOLSTVO PIESNÍ SLOVENSKU A SVETU a na úplný  záver diváci uvidia videozáznam z Kráľovej hole, Bradla a Devína FRAGMENTY Z POSOLSTVA PIESNÍ z roku 2013.

 

Projekt Letorosty spod Bradla 2016 sa realizuje vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia, Trenčianskeho samosprávneho kraja a Nadácie Slovenskej sporiteľne.


Klikni na plagát podujatia (PDF)