Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Hlavná stránka Pamiatky Ostatné pamiatky

Ostatné pamiatky

Pamätník obetiam 1. svetovej vojny

Tento pamätník znázorňuje plačúcu matku, ktorá drží v náručí svojho mŕtvého syna. Pamätník je venovaný pamiatke našim rodákom, ktorí padli na frontoch 1. svetovej vojny. Bolo to 47 mužov, ktorí sa už nikdy nevrátili a ich mená sú vyryté na pamätníku.

Pamätník partizánskych bojov

Pamätník je venovaný partizánskym bojom počas SNP. Nachádza sa v Lopušnej Doline, kde sa odohrali počas 2. svetovej vojny ťažké boje partizánskeho oddielu s fašistami.

Pamätník obetiam fašizmu

Pamätník sa nachádza v parku na Košariskách a je venovaný obetiam fašizmu. Počas 2. svetovej vojny zahynuli 5 muži s Košarísk a ich mená sú znázornené na tomto diele.

Pamätná tabuľa oslobodenia obce

Na Národnom dome M. R. Štefánika sa nachádza pamätná tabuľa, ktorou si pripomíname víťazstvo nad fašizmom v našej obci. Obec Košariská bola oslobodená Červenou armádou a partizánskym oddielom dňa 6. apríla 1945.

Pamätník starej školy

Pamätník stojí na mieste, kde kedysi stála základná škola, ktorú navštevoval aj M. R. Štefánik. Slávnostne odhalený bol v roku 1998 niekdajším riaditeľom školy Jánom Malíkom. Na pamätníku je pamätná doska z roku 1929, ktorá bola umiestnená na vtedajšej základnej škole.

Hroby rodičov M. R. Štefánika

Na miestnom cintoríne sú pochovaný rodičia a súrodenci Milana Rastislava Štefánika. Ich hrobka patrí taktiež medzi významné pamätihodnosti a na cintoríne má svoje čestné miesto.